Fundament to podstawa każdego budynku gwarantująca stabilność oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jest to jej podziemny element, którego głównym zadaniem jest przeniesienie wszelkich obciążeń oddziaływających na dom – nie tylko tych spowodowanych jego ciężarem ale również siłami zewnętrznymi takimi jak porywy wiatru, ciężar śniegu, a także tymi które powstają na skutek szkód górniczych, drgań czy powodzi.
To na jaki fundament się zdecydujemy to jedna z najwyższych decyzji podczas budowy domu.
Nie dziwi więc fakt, że Inwestorzy przywiązują tak ogromną wagę do wyboru rodzaju fundamentów. Przed podjęciem tak ważnej decyzji każdy chce zapoznać się z dostępnymi na rynku opcjami. Na wybór wpływa także kategoria gruntu na jakim będzie budowa oraz rodzaj samej konstrukcji budynku. Jeśli nie ma konieczności stosowania rozwiązań specjalistycznych, jak np. pale, wybór najczęściej pada na ławy czyli tzw. fundamenty tradycyjne.
Na jaki fundament się zdecydować ?
Coraz częściej stosuje się fundament płaski, czyli płytę fundamentową.
Przyjrzyjmy się zatem jakie są podstawowe różnice między tymi rozwiązaniami.
- Pierwszą z odczuwalnych różnic jest czas wykonania. Płytę fundamentową można wykonać już w 3 dni, co oznacza gotowy, często już zaizolowany stan zero budynku.
- Kolejną różnicą jest zakres prac ziemnych, który jest znacznie mniejszy w przypadku wykonywania płyty fundamentowej. Jeśli mamy dobre warunki gruntowe, usuwa się jedynie warstwę organicznego humusu, czyli wierzchnią warstwę ziemi.
- Termoizolacja – kolejną przewagę zyskuje tutaj płyta fundamentowa. W jej przypadku można dokładnie wyizolować żelbetową płytę i zachować ciągłość izolacji termicznej, eliminując przy tym mostki termiczne.
- Rozwiązanie płyty fundamentowej można stosować w trudnych warunkach np.: w przypadku szkód górniczych, wysokiego poziomu wód gruntowych lub na gruntach o słabej nośności.
Fundament Twojego domu gotowy już w 3 dni.
Podczas wyboru konkretnych fundamentów warto zapoznać się z ofertą firmy IZODOM. W przypadku płyty fundamentowej oferuje rozwiązanie systemowe, w którym podstawowa izolacja ma grubość 25cm. Warto podkreślić, że oferowane przez firmę rozwiązanie spełnia restrykcyjne wymogi stawiane przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) dla budownictwa pasywnego. Kształtki styropianowe produkowane są z Periporu, jest to materiał dużo bardziej odporny na ściskanie niż tradycyjne styropiany, których, zgodnie z przepisami budowlanymi, nie można stosować jako izolację pod płytę fundamentową.
Kolejną ważną cechą produktów jest ich gęstość, 40 g/l; to 2,5 x więcej niż w tradycyjnych płytach izolacyjnych co sprawia że elementy styropianowe IZODOM są dużo trwalsze, cieplejsze i bardziej żywotne niż oferowane na rynku rozwiązania. Jego wytrzymałość na ściskanie to 300kPa, dopuszcza się stałe równomierne obciążenie płyty na poziomie 100kPa, czyli 100kN/m². Współczynnik przenikania ciepła dla podłogi na gruncie w połączeniu ze ścianą w technologii IZODOM wynosi U=0,10 W/m²K czyli jest lepszy niż większość rozwiązań oferowanych dziś na rynku i daje realne oszczędności.
Izolacja płyty fundamentowej to system składający się z elementów brzegowych – narożników i krawężników oraz z płyt izolacji dennej – połączone solidnym 10-centymetrowym zamkiem hakowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba już stosować deskowania ani żadnych wzmocnień do betonowania. Płyta nie wymaga także docieplania.
Rozwiązanie systemowe IZODOM do płyty fundamentowej dedykowana jest dla osób ceniących sobie wysoką jakość, dobrą izolację termiczną oraz szybkość wykonania. Jest to łatwy w montażu system, zostaje przez nas przygotowany projekt ułożenia izolacji oraz kształtki są indywidualnie docinane pod projekt. Takie ułatwienie powoduje, że budowa jest bardzo prosta i przypomina jak układanie z klocków LEGO.
Płyta żelbetowa wykonywana w szalunku IZODOM, może być zbrojona tradycyjne. Wybierając takie rozwiązanie stosuje się stalowe pręty, które tworzą siatkę w górnej i dolnej warstwie płyty oraz wieńce pod ścianami nośnymi. Coraz częściej Inwestorzy decydują się także na alternatywne rozwiązania jakim są: zbrojenie rozporoszone oraz pręty kompozytowe. Każde rozwiązania musi być wykonane zgodnie z zaleceniami projektanta konstrukcji. Po zalaniu betonem, płyta staje się monolityczną konstrukcją – jest o wiele bardziej stabilna niż projektowane standardowo ławy i ściany fundamentowe i równomiernie przenosi obciążenie.
Systemowe rozwiązanie od fundamentu aż po dach.
Wykorzystanie systemu IZODOM dla płyty fundamentowej pozwala skrócić czas budowy stanu zero budynku nawet do 3 dni. Dodatkowo Inwestorzy zainteresowani rozwiązaniami energooszczędnymi i pasywnymi mogą skorzystać z pozostałych rozwiązań systemu IzoEnergy lub IzoPassive, takich jak:
- Kształtki styropianowe do ścian z różną grubością izolacji termicznej, gwarantujące współczynnik przenikania ciepła dla całej przegrody nawet na poziomie U=0,10 W/m²K.
- elementy stropowe, które stanowią szalunek dla stropu gęstożebrowego, takie rozwiązanie charakteryzuje się mniejszym ciężarem niż w przypadku tradycyjnych stropów oraz możliwością schowania instalacji w warstwie styropianu.
- płyty dachowe, które stosuje do zaizolowania całej powierzchni konstrukcji dachu drewnianego, stosuje się je nakrokwiowo czyli pokrywa się całą połać dachu co pozwala uniknąć mostków termicznych.
Ogromną zaletą systemu jest szybkość budowy. Dom w standardzie surowym otwartym będzie zbudowany w kilka tygodni. Technologia IZODOM2000 jest także coraz chętniej stosowana ze względu na aktualne warunki techniczne. Obecnie Inwestorzy poszukują rozwiązań które będą spełniać ich oczekiwania w zakresie rozwiązań pasywnych, a także ekologicznych. Wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych wymuszają stosowanie dobrych jakościowo materiałów i efektywnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Wszystko to sprawia, że technologia IZODOM2000 cieszy się co raz większą popularnością w kraju i pozwala spełnić marzenie o ciepłym i komfortowym domu .Warto przy tym wspomnieć, że firma jest rodzinną firmą z kapitałem 100% polskim.